2. Безоплатна первинна правова допомога

 Безоплатна  первинна  правова  допомога  -  вид  державної гарантії,  що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок  їх  реалізації,  відновлення  у  випадку  їх порушення та порядок оскарження рішень,  дій чи бездіяльності органів державної влади,  органів  місцевого  самоврядування,  посадових і службових осіб.  

 

 Безоплатна первинна правова  допомога  включає  такі  види правових послуг:    

1) надання правової інформації;    

2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань;    

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);    

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги. 

 

 Відповідно до Закону надання безоплатної первинної правової допомоги здійснюють (суб’єкти надання безоплатної первинної правової допомоги):    

1) органи виконавчої влади;      

2) органи місцевого самоврядування;      

3) фізичні та юридичні особи приватного права;      

4) спеціалізовані установи. 

 

 Для отримання безоплатної первинної правової допомоги громадянам (особам без громадянства, біженцям) необхідно звернутись до суб’єктів надання безоплатної первинної правової допомоги з усним чи письмовим зверненням.

 

 Звернення  про  надання  одного  з  видів первинної правової допомоги,   надсилаються або  подаються особами,  які досягли повноліття,  безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої  влади, територіальних органів  центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції.

 

Звернення про надання  одного  з  видів  правових  послуг,  що стосуються дітей, надсилаються або подаються їх законними представниками.

 

 

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі письмового звернення осіб про надання  будь-якого  з  видів правових  послуг,    з питань,  що віднесені до  їх  повноважень,  зобов'язані надати такі послуги протягом 30 календарних днів з дня надходження звернення.

 

 

 Якщо у зверненні особи міститься лише прохання про надання відповідної правової інформації, така правова допомога надається не пізніше п'ятнадцятиденного терміну з дня отримання звернення.

 

 

Органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування забороняється встановлювати плату за надання будь-якого з видів правових послуг,  передбачених частиною  другою статті 7 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», та за видачу особам бланків заяв, звернень, запитів, довідок,  інших  документів,  подання  яких   передбачено законодавством для реалізації прав і свобод людини і громадянина.

 

 

 Якщо під час розгляду звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги встановлено, що особа потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який розглядає звернення, зобов'язаний роз'яснити особі або її законному представникові порядок подання звернення про надання безоплатної  вторинної правової допомоги.

 

 

 Органи місцевого  самоврядування з урахуванням потреб територіальної громади відповідної  адміністративно-територіальної одиниці можуть утворювати в порядку, встановленому законом, спеціалізовані установи з надання безоплатної первинної правової допомоги. А також, можуть укладати з юридичними особами  приватного права, які відповідно до свого статуту  мають  право  надавати  правову  допомогу,  договори про надання на постійній або тимчасовій  основі  первинної  правової допомоги на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.