Модуль ЗН-5

Модуль ЗН-5. ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ

 

Мета модулю:

- підвищення загального рівня правової культури депутатів, засвоєння ними методологічних засад самостійного поглиблення юридичних знань, вироблення вмінь їх застосування в межах правового поля України при реалізації процесуально-процедурної моделі поведінки.

 

Навчальні цілі:

Слухачі повинні вміти:

  • розкривати зміст основних конституційних прав громадян, пояснювати механізм забезпечення законності й гуманізму управлінської діяльності, наводити різновиди правового впливу в процесі керівництва, управління, правового регулювання, а також давати пояснення щодо застосування відповідних механізмів, давати інтерпретацію суспільно-правових та природно- правових детермінантів управління, володіти методами пізнання та удосконалення правової організації управління у відповідній сфері діяльності, визначати межі впливу права на процес управління даною галуззю (сферою діяльності), суспільством, природокористуванням;
  • аналізувати склад дій та відносин, які потребують правового врегулювання, визначати межі право-(нормо)творчості та потребу в ній у
    застосуванні до конкретної сфери управлінської діяльності, мати уявлення про основні принципи прогнозування правових та соціально-економічних наслідків запровадження нормативно-правових актів, управлінських заходів тощо;

  • у сфері правозастосування обґрунтовано обирати норми правового впливу в процесі управління, керівництва, правового регулювання, пропонувати правові заходи розв'язання проблем у випадках прогаленості законодавства, давати оцінку законності рішень на основі чинних правових норм, якими регулюються правовідносини держави з суб'єктами господарювання, об'єднаннями громадян, юридичними та фізичними особами;

  • володіти основами систематизації чинного законодавства України, наводити перелік інформаційних джерел, які містять інформацію правового змісту, аналізувати правові акти на предмет їх галузевої належності, типу, мети і характеру управлінських дій, визначати вид документа, що розробляється, відповідно до обраного способу правового впливу і бажаного результату управлінських дій.

 

Зміст модулю:

 

Тема

Зміст та навчальні елементи теми

1. Конституційні засади

державного управління

  

 Визначення основних засад державного управління в Конституції України. Політична система як результат взаємовпливу інститутів і норм в політико-правових відносинах та їх складові елементи. Система органів держави, їх компетенція та статус, публічна влада.

 Фундаментальна роль Конституції в розвитку українського законодавства, впровадження конституційних норм в поточне законодавство. Гілки державної влади в Україні та взаємовідносини між ними, гілки державної влади та державне управління. Конституція України як основа подальшого вдосконалення правового регулювання системи державного управління і самоврядування; соціально-правова держава.

 

2. Нормативно-правові

акти що регламентують

державне управління

  

 Система правових актів, що регламентують державне управління (закони, укази, постанови, накази, розпорядження, договори, угоди), їх призначення та необхідність реалізації. Галузь законодавства, галузева належність правового акту, предмет і метод правового регулювання. Систематизація правових актів державного управління її основні форми (кодифікація, інкорпорація, консолідація) та завдання.

 

3. Застосування права в

державному управлінні

та його принципи

 

 Суспільно-правові чинники застосування права. Законність, доцільність та обґрунтованість право застосовної діяльності в державному управлінні, презумпція, прецедент. Міжнародні стандарти правозастосовної діяльності (білль про права людини, чинні міжнародні договори, складові національного законодавства, ратифікація та імплементація).

 Правозастосування в умовах прийняття управлінського рішення; одержання доручень, які суперечать чинному законодавству, відповідальність суб'єктів управлінського процесу.

 

4. Етапи та порядок

правозастосування в

державному управлінні
 

 Аналіз фактичного складу дій, суспільних відносин, які мають бути врегульовані правом. Сутність нормативного управління та ситуаційного правозастосування. Норми правового впливу в процесі керівництва, управління, правового регулювання. Вибір правової норми щодо нормативного та ситуаційного управління. Процесуальне правова та процедурна форма управлінського рішення (процесуальна норма, процесуальні провадження процедура). Правові аспекти прийняття управлінського рішення за критеріями обгрунтованості, законності, доцільності та ефективності. Правова оцінка прийнятого о рішення.

 

5. Дотримання

законності при

виконанні завдань

державного управління
 

 Законність дій влади як головна умова досконалості державних органів. Механізм і засоби проведення в життя законів. Об'єктивність законодавства, властивості законності (однозначність розуміння та здійснення, універсальність, всеохоплюваність, рівність у правовідносинах сторін, публікація закону, гарантованість, стійкість). Проблема забезпечення законності в державному управлінні: механізми і структури (вертикальна і горизонтальна побудова державної влади, судова влада). Контрольні механізми забезпечення законності.

 Правопорядок як система стабільних правових зв'язків і відносин з реалізації права. Співвідношення законності, правопорядку раціональності, доцільності в державному управлінні. Дисципліна як засіб забезпечення законності в державному управлінні; види і процедури юридичної відповідальності.

 

6. Правотворча
ініціатива та її втілення
 

 Правотворчість і нормотворчість в роботі органів державного управління. Правотворча ініціатива та її етапи: збір інформації, попередні рішення, прогнозування, експертна оцінка. Прогалини в управлінському законодавстві, їх подолання і наповнення; використання аналогій права, закону; презумпція, традиція. Експериментування в правотворчості та його інструменти: ретроспективний аналіз, прогноз; законодавча узгодженість управлінських правових норм.

 

7. Правове забезпечення

гуманізму в

управлінській діяльності
 

Міжнародні засоби забезпечення гуманізму, конституційні засоби, поточно-законодавчі засоби, гуманізм управлінської діяльності. Людське вимірювання, юридичне супроводження. Загальні правові гарантії, спеціальні правові гарантії, законодавчі гарантії, адміністративні гарантії, судові гарантії, загально-дозвільні провадження, реєстраційні провадження. Гуманітарна експертиза, обов'язковість експертизи, реєстраційна діяльність як засіб експертної роботи.

 

8. Причини та умови, що

призводять до порушення

антикорупційного

законодавства, та

заходи з їх усунення
 

Соціальна ситуація в державі як передумова корупційних проявів на державній службі. Соціально-економічні, політичні, організаційно- управлінські, морально-психологічні детермінанти корупції в Україні. Правове регулювання боротьби з корупцією на державній службі. Основні напрямки попередження корупції: загальна, спеціальна, індивідуальна профілактика. Відповідальність за вчинення корупційних дій.

 

9. Адміністративні

правопорушення і

відповідальність
 

Правопорушення, проступок, суб'єкт, об'єкт, суб'єктивна сторона, об'єктивна сторона, вина, шкода, спосіб поведінки, нажива, суспільна небезпека, протиправність, караність, адміністративні стягнення.

 

10. Трудові
правовідносини
 

Трудові відносини, трудоправові відносини, колективний договір, угода, колективні переговори, трудовий договір, контракт.

11. Дисципліна і охорона
праці
 

Правила трудового розпорядку, умови праці, дисципліна трудова, охорона праці, правові засоби, відповідальність, заохочення, відповідальна особа, стягнення, підприємства, організації, установи.

 

12. Правозастосовчі норми Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції»  

Заходи щодо запобігання та протидії корупції. Участь громадськості в заходах щодо запобігання та протидії корупції. Відповідальність за корупційні правопорушення. Усунення наслідків корупційних правопорушень. Контроль і нагляд за виконанням законів у сфері запобігання та протидії корупції. Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та протидії корупції.

 

 

Рекомендована література:

  1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. - К. //Відомості Верховної Ради України 1996.-№30.-Ст141.
  2. Коментар до Конституції України.-К.: Інститут законодавства Верховної Ради України. - -320 с.
  3. Земельний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. - 1992.- № 25.- Ст.
  4. Кодекс законів про працю України. - К., 1997.
  5. Кодекс України про адміністративні правопорушення. - К., 1997.
  6. Кримінальний Кодекс України. -К.: 1993.
  7. Кримінально-процесуальний кодекс України. - К.: Україна., 1994.
  8. Цивільний кодекс України. Кодекси України. 1996. № 2.
  9. Закон України "Про місцеві державні адміністрації"" ВР України, Закон №586-ХІУ від 09.04.99 р.
  10. Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" // Відомості Верховної Ради України. - 1997. - № 24. - Ст. 170.
  11. Закон України від 18 березня 2004 р. № 1629 „Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  12. Закон України " Про оборону України "// Відомості Верховної Ради України. -1992. - №9. - Ст.106; 1993. - №44. - Ст.420; 1995. - №38. - Ст.284.
  13. Закон України "Про Автономну Республіку Крим" // Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 11. - Ст. 69.
  14. Закон України "Про боротьбу з корупцією" // Відомості Верховної Ради України. - -№34.-Ст. 266.
  15. Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 3-4
  16. Закон України "Про вибори Президента України "//Відомості Верховної Ради України.-1998.-№3-4.
  17. Закон України "Про відпустки". // Відомості Верховної Ради України. - 1997. - №2. - Ст.4.
  18. Закон України "Про громадянство України" // Відомості Верховної Ради України. - -№23.-Ст. 169.
  19. Закон України "Про державний кордон" // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - №2. - Ст. 5.
  20. Закон України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - №13. - Ст.110.
  21. Закон України "Про державну службу" // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - № 52. - Ст. 490.
  22. Закон України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу.". -1992. - №27. - Ст.385,№36. - Ст.527; 1993.- №49. - Ст.457; 1996. - №26. Ст.108.
  23. Закон України "Про Конституційний суд України" // Відомості Верховної Ради України  -1996.-№49.-Ст.272.
  24. Закон України "Про Конституцію Автономної Республіки Крим" // Відомості Верховної       Ради України. – 1996. - № 24. – Ст. 90.
  25. Закон України "Про міліцію" // Відомості Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 4. - Ст. 20; Відомості Верховної Ради України . - 1992. - №36. - Ст.526;1993. -№11.- Ст.83; 1994. -  №26.- Ст.216; 1995. - №15. - Ст.102.
  26. Закон України "Про об'єднання громадян" // Відомості Верховної Ради України. - 1992. № 34. - Ст. 504.
  27. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про вибори народних депутатів України” Київ № 2777-ІV 07.07.2005 р.// Урядовий кур’єр, 19.08.2005, № 156-157.
  28. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про статус депутатів місцевих рад” 08.09.2005 р. № 2854-ІV.
  29. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” 06.09.2005 р. № 2813-ІV.
  30. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про політичні партії в Україні” 06.07.2005 р. № 2748-ІV.
  31. Закон України „Про внесення змін до статей 26 та 50 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” 21.04.2005 р. № 2554-ІV.
  32. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законів України, 07.07.2005 р. № 2771-ІV.
  33. Закон України „Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” 08.09.2005 р. № 2866-ІV.
  34. Указ Президента України від 01.02.2008 р. № 80/2008 «Про деякі заходи щодо вдосконалення формування та реалізації державної антикорупційної політики».
  35. Указ Президента України від 17.04.2008 р. № 370 «Про Міжвідомчу робочу групу з питань протидії корупції».
  36. Указ Президента України від 05.05.2008 р. № 414 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 квітня 2008 року «Про заходи щодо реалізації національної антикорупційної стратегії та інституційного забезпечення цілісної антикорупційної політики».
  37. Указ Президента України від 24 квітня 2004 р. № 434/2004 „ Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної влади, органами місцевого самоврядування та посадовими службовими особами цих органів”.
  38. Указ Президента України від 9 лютого 2004 р. № 175/2004 „Про систему заходів щодо усунення причин та умов, які сприяють злочинним проявам і корупції”.
  39. Законотворення - основна функція парламенту. Посібник. Програма сприяння парламентові України.-К.:"3аповт".-1997.
  40. Постанова Верховної Ради України "Про земельну реформу" // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 10. - Ст. 100.
  41. Постанова Верховної Ради України від 5 червня 2003 р. № 939-ІV „Про рекомендації парламентських слухань про законодавчі аспекти регіональної політики та місцевого самоврядування”.
  42. Постанова КМУ від 8 червня 2004 р. № 746 „Про затвердження Програми розвитку державної служби на 2005-2010 роки”.
  43. Постанова КМУ від 31 березня 2004 р. № 417 „Про додаткові заходи щодо посилення роботи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  44. Розпорядження КМУ від 2 червня 2003 р. № 323-р „про затвердження плану заходів щодо створення та забезпечення функціонування системи державного фінансового контролю за декларуванням та витрачанням доходів особами, які претендують на зайняття посад державних службовців, та особами, уповноваженими на виконання функцій держави, посилення боротьби з прихованням доходів від оподаткування та корупцією”.
  45.  Акт проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 38. - Ст. 502.
  46. Декларація про державний суверенітет України. Прийнята Верховною Радою України 16 липня 1990 р. // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1990. - № 31. – Ст. 429. 
  47. Голосніченко І.П. адміністративне право України : (основні категорії і поняття) - с: МАУП, 1998-52с.
  48. Голосніченко І.П. Адміністративне право України: (основні категорії і поняття) : МАУП,- 1998-52с.
  49. Господарське законодавство України: Збірник нормативних актів к.: МАУП, 1998, - 284 с.
  50. Господарське законодавство України: Збірник нормативних актів К.: МАУП, 1998 - 294с.
  51. Гражданский процессуальньш кодекс Украиньї, 4-е изд. доп. и перераб. - X.: "Консум", 1999-416 с.
  52. Емельянов В.П. Гражданское право Украиньї: Практическое пособие - 2-е изд.доп. - X.: НПКФ "Консум" 1996 - 236 с.
  53. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник./ Під ред. В.В.Копєйчикова.-К.: Юрінком, 1997.-320 с.
  54. Карпенко Д.О. Трудове право України: Курс лекцій. – К.: МАУП, 1999 – 188 с.
  55. Касьшюк Л.А. Основьі Конституционного права Украиньї: Учебн. пособ. - X.: ООО "Одиссей", 1998- 192 с.
  56. Коваль Л.В. Адміністративне право: Курс лекцій - К.: "Вентури", 1998 - 208 с.
  57. Колодій А.М. Принципи права України. К.: Юрінком інтер, 1998 - 208 с.
  58. Колпаков В.К. Адміністративне право України: Підручник - К.: Юрінком інтер, 1999 - 736 с.
  59. Людина і праця: Довідник з правових питань. - К.: Юрінком інтер, 1997 - 336 с.
  60. Молдован В.В., Мелащенко В.Ф. Конституційне право: Опорні конспекти. Словник - довідник. - К.: "Юмана", 1996 - 272 с.
  61. Музиченко П.П. Історія держави і права України: Навчальний посібник. - К.: Т - во "Знання", 1999-662 с.
  62. Общая теория права и государства: Учебник для вузов / Под ред. В.В.Лазарева. - 3-є изд. Перераб. и доп. - М. Юрист, 1999 - 517 с.
  63. Основи держави і права: Навч. посібник / С.Д. Гусарев, Р.А.Калюжний, А.М.Колодій та інш.; За ред. А.М.Колодія і А.Ю.Олійника. - К.: Либідь, 1997 - 208 с.
  64. Основи державі і права: Навч. посібник / За ред. А.М.Колодія, А.Ю.Олійника. - К.: Либідь, 1997-208 с.
  65. Основи конституційного ладу України: навч. посібник / А.М.Колодій, В.В.Копейчиков, С.Л.Лисенов, В.В.Медведчук. - К.: Либідь, 1997 206 с.
  66. Основи конституційного права України: Підручник - К.: Юрінком, 1997 - 208 с.
  67. Пал, Леслі А. Аналіз державної політики / Пер. з англ. І.Дзюб. - К.: Основи, 1999 – 422 с.
  68. Тодика Ю.М., Клименко Г.Б. Основи конституційного права України: Навчальний посібник. - X.: Фірма "Консум" 1998 - 117с. 
  69. Тодьїка Ю.М. Основьі конституционного строя Украиньї. - X.: "Факт", 1999 - 320с.
  70. Трудове право України: Практикум. К.: Юрінком інтер, 1999 - 288 с.
  71. Українське державотворення : невитребуваний потенціал : Словник-довідник -К: Либідь 1997-560 с.
  72. Шевченко О.О. Історія держави і право зарубіжних країн : навчальний посібник для вузів - К.: Вентури, 1997 - 304 с.
  73. Правові інструменти Ради Європи з питань місцевого і регіонального розвитку та проблеми їх імплементацій в Україні. Толкованов В.В., Гук А.Н., Рахімкулов Е.Р., Иррбак Н.В. Київ. – 2007.
  74. Бондарчук Л.І. Культура ділового мовлення: Навчальний посібник. 2-е видання дповнене і перероблене. Житомир: ПП «Рута», В-во «Волинь», 2008. – 244 с.
  75. Лапа М.В. Сучасні моделі в процесі прийняття управлінських рішень. Навчально-методичний посібник. Чернігів ЦППК. 2008. – 79 с.
  76. Надолішній П.І. Розбудова нової системи врядування в Україні: етнонаціональний аспект. (Теоретико-методологічний аналіз): Манографія. – К.; Одеса: Вид-во УАДУ; Астропринт, 1999. – 304 с.
  77. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: В.О.Зінкевічус, С.К.Фурман, С.К.Хаджирадєва. Управління персоналом: особливості застосування принципів менеджменту на державній службі. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 124с.
  78. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: В.П.Марущак. Правове забезпечення державного управління і державної служби. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 120с.
  79. Нормативно-правові акти щодо організації навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  80. Аналітична записка щодо узагальнення потреб на підготовку магістрів галузі знань «Державне управління» у 2009-2010 навчальному році та підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування у 2010 році. Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  81. Концепція нормативно-правового акта Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування». Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  82. Закони України: «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення»: станом на 11.06.2009 р.: (відповідає офіц.тексту). – К., 2009. – 64 с.