Модуль ЗН-3

Модуль ЗН-3.  МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ: ПРАВО, ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА ТА ФІНАНСИ

 

Мета модулю:

надати теоретичні знання у сфері держаних фінансів та бюджетного процесу, провести аналіз фінансових процесів, їх сутність. Розкрити механізм формування фінансової політики в суспільстві перехідного періоду.

 

Навчальні цілі:

за результатами навчання слухачі повинні:

  • розуміти сутність проходження бюджетних процедур, формування державного та місцевих бюджетів;

  • розуміти систему надходжень до бюджету та видатків з бюджету;

  • розрізняти елементи податкової системи.

 

Зміст модулю:

 

Тема

Зміст та навчальні елементи теми

1. Історія місцевого

 самоврядування в

Україні

 

 Роль і значення історії місцевого самоврядування у політико- правовому житті Української держави. Періодизація історії місцевого самоврядування в Україні. Історична і конституційна концепція періодизації історії місцевого самоврядування і муніципального права. Доконституційний етап: розвиток територіального станового самоврядування і місцевого станового права. Організація територіального станового самоврядування в Україні Х-ХУПІ ст. Конституція Пилипа Орлика 1710 р. і станове самоврядування в Україні. Магдебурзьке право та його застосування в Україні. Конституційний етап: періодизація нової і новітньої історії місцевого самоврядування в Україні.

 Класичні системи місцевого самоврядування: англо - саксонська та континентально-європейська. Колоніальний і національно-державний етапи розвитку місцевого самоврядування в Україні (XIX - XX ст.). Становище місцевого самоврядування на українських землях в Російській та Австро- Угорській імперіях. Українізація місцевого самоврядування періоду національно- визвольних змагань 1917-1921 рр.

 Класовий характер радянської системи місцевої влади в Українській РСР 1917-1990 рр. Відродження і розвиток місцевого самоврядування в незалежній Україні (1991 р.). Передумови відродження місцевого самоврядування: Декларація про державний суверенітет України 1990 р. і закон "Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР і місцеве самоврядування" 1990 р.

 Конституційне і законодавче регулювання місцевого самоврядування в незалежній Україні. Закон "Про місцеві ради народних депутатів і місцеве та регіональне самоврядування" 1992 р. та Конституційний договір 1995 р. Конституція України 1996 р. та Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" 1997 р. - правова основа місцевого самоврядування: історія їх написання та прийняття.

 

2. Правові засади

місцевого

самоврядування

 

 Поняття, суть і система місцевого самоврядування. Громадська, державницька і дуалістична концепції місцевого самоврядування, їх втілення в законодавстві Україні та його реалізація. Загальна характеристика правового регулювання місцевого самоврядування. Роль Конституції і законів у правовому регулюванні самоврядування. Інші джерела правового регулювання місцевого амоврядування: підзаконні акти, рішення судових інстанцій, муніципальні договори та звичаї. Акти місцевого самоврядування як джерела правового регулювання: статути, регламенти місцевих рад тощо.

 Поняття і зміст конституційних засад місцевого самоврядування. Принцип самоврядування як основа конституційного ладу. Конституційна організація самоврядування: система, вибори, повноваження. Поняття і види суб'єктів місцевого самоврядування: громадяни, їх об'єднання, територіальна громада, її органи і посадові особи, їх правосуб'єктність. Поняття і види правових гарантій місцевого самоврядування: гарантії реалізації та гарантії захисту. Конституційні, процедурні (організаційно-правові) і судові гарантії.

 Поняття і види юридичної відповідальності місцевого самоврядування. Підстави конституційно-правової і майнової відповідальності. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування перед державою, громадянами і територіальною громадою.

 

3. Місцеві ради -

представницькі органи

місцевого

самоврядування

  

 Поняття, суть і характерні риси місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування. Роль місцевих рад в системі місцевого самоврядування. Радянська і демократична концепції представницького характеру місцевих рад. Порядок формування і виборча система на виборах місцевих рад. Основні результати місцевих виборів 2002 р. Політичний і соціальний склад місцевих рад. Політична структуризація місцевих рад: депутатські фракції і групи. Депутатська більшість і депутатська опозиція.

 Поняття, види і межі повноважень місцевих рад. Виключні і спільні повноваження місцевих рад та їх виконавчих органів. Акти місцевих рад. Особливості здійснення повноважень обласними і районними радами. Право делегування органами місцевого самоврядування своїх повноважень місцевим державним адміністраціям. Правові гарантії забезпечення повноважень місцевих рад. Компетенційні спори місцевих рад та способи їх вирішення. Юридична відповідальність місцевих рад.

 

4. Постійні та інші

комісії місцевих рад

  

 Поняття і види постійних та інших комісій в діяльності місцевих рад. Контрольні, ревізійні та інші спеціальні комісії. Роль постійних комісій місцевих рад як однієї з основних форм їх діяльності. Порядок формування і структура постійних та інших комісій місцевих рад. Правовий статус голови, заступника голови і членів постійної чи іншої комісії місцевої ради, їх юридична відповідальність.

 Функції і повноваження постійних та інших комісій місцевих рад, межі їх діяльності. Акти постійних комісій місцевих рад. Організація діяльності постійних та інших комісій місцевих рад, її закріплення в регламентах місцевих рад. Засідання - основна форма діяльності постійних та інших комісій місцевих рад. Залучення до роботи постійних та інших комісій громадськості і фахівців.

 Правові гарантії діяльності постійних та інших комісій місцевих рад. Юридична відповідальність постійних та інших комісій місцевих рад.

 

5. Депутати місцевих

рад

 

 Роль депутатів місцевих рад у системі місцевого самоврядування. Правовий і фактичний статус депутата місцевої ради. Виникнення і строк повноважень депутата місцевої ради. Дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради. Принципи діяльності депутатів місцевих рад: поєднання депутатської діяльності з виконанням виробничих або службових обов'язків, несумісність статусу депутата з деякими посадами та видами діяльності; підзвітність та підконтрольність депутатів своїм виборцям.

 Діяльність депутата у місцевій раді та її органах. Участь депутата у сесії місцевої ради та його повноваження: представницькі, правотворчі, контрольні, процедурні, інформаційні, організаційні. Депутатський запит і депутатське запитання.

 Діяльність депутата місцевої ради у виборчому окрузі та його повноваження: прийом виборців, звітування перед виборцями, участь у роботі органів місцевого самоврядування на території виборчого округу, право звернення депутата, право на невідкладний прийом, право вимагати усунення порушень законності. Накази виборців.

 Поняття і види гарантій депутатської діяльності: правові, організаційні, соціальні та економічні. Відповідальність депутата місцевої ради. Порядок відкликання депутата місцевої ради.

 Принципи діяльності депутатів місцевих рад: поєднання депутатської діяльності з виконанням виробничих або службових обов'язків, несумісність статусу депутата з деякими посадами та видами діяльності; підзвітність та підконтрольність депутатів своїм виборцям.

 Діяльність депутата у місцевій раді та її органах. Участь депутата у сесії місцевої ради та його повноваження: представницькі, правотворчі, контрольні, процедурні, інформаційні, організаційні. Депутатський запит і депутатське запитання. Діяльність депутата місцевої ради у виборчому окрузі та його повноваження: прийом виборців, звітування перед виборцями, участь у роботі органів місцевого самоврядування на території виборчого округу, право звернення депутата, право на невідкладний прийом, право вимагати усунення порушень законності. Накази виборців. Поняття і види гарантій депутатської діяльності: правові, організаційні, соціальні та економічні. Відповідальність депутата місцевої ради. Порядок відкликання депутата місцевої ради.

 

6. Матеріальна і

фінансова основа

місцевого

самоврядування

  

 Поняття комунальної власності та основ економічної автономії місцевого самоврядування. Об'єкти та форми реалізації комунальної власності. Органи управління комунальною власністю та їх правосуб'єктність. Порядок набуття, об'єднання та відчуження об'єктів комунальної власності. Гарантії права комунальної власності.

 Порядок розробки, розгляду та затвердження програм соціально- економічного розвитку територій. Контроль за виконанням програм соціально-економічного розвитку.

 Місцеве господарство та його структура. Роль органів місцевого самоврядування в раціоналізації місцевого господарства. Поняття фінансів та основ фінансової автономії місцевого самоврядування. Структура фінансів місцевого самоврядування.

 Державна і місцева фінансова система. Фінанси місцевого самоврядування в фінансово-економічній системі держави. Місцеві фінансові органи. Принципи формування і реалізації місцевих бюджетів. Місцеві бюджети і бюджетний устрій. Основні функції місцевого бюджету. Поточний бюджет і бюджет розвитку. Доходи і видатки місцевих бюджетів. Збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів. Участь держави у формуванні доходів місцевих бюджетів. Державні трансферти.

 Особливості формування районних та обласних бюджетів. Альтернативні джерела надходжень до місцевих бюджетів. Фінансове вирівнювання місцевих бюджетів. Місцеві податки і збори. Історичні аспекти виникнення місцевих податків і зборів в Україні. Роль місцевих податків і зборів у забезпеченні фінансової автономії місцевого самоврядування.

 Порядок розробки, розгляду та затвердження місцевих бюджетів. Контроль виконання місцевого бюджету. Аудит місцевого бюджету. Шляхи вдосконалення формування та використання місцевих бюджетів. Фінансово-кредитні ресурси місцевого самоврядування. Структура фінансово-кредитних ресурсів місцевого самоврядування. Муніципальні позики. Місцеві фінансові інститути. Фінансові ресурси комунальних підприємств та організацій. Участь органів місцевого самоврядування у фінансово-кредитних відносинах.

 

7. Форми участі

громадян у місцевій

демократії.
 

 Поняття і форми місцевої демократії. Роль безпосередніх форм участі громадян у системі місцевого самоврядування. Правовий і фактичний статус форм місцевої демократії. Поняття і принципи місцевих виборів. Порядок організації і проведення місцевих виборів. Участь політичних партій у місцевих виборах.

 Поняття і види місцевих референдумів. Порядок організації та проведення місцевих референдумів. Акти місцевих референдумів та їх юридична природа. Загальні збори громадян за місцем проживання та їх організація і проведення. Порядок проведення та акти загальних зборів громадян за місцем проживання.

 Поняття і суть громадських слухань як форми місцевої демократії. Правові і фактичні межі громадських слухань та ухвалених ними рішень. Поняття і зміст місцевих ініціатив як інституту місцевого самоврядування. Порядок організації та реалізації права громадян на місцеву ініціативу.

 Правовий і фактичний статус органів самоорганізації населення. Порядок формування та функціонування органів самоорганізації населення.

 Поняття і види організацій органів місцевого самоврядування, їх правовий і фактичний статус. Участь громадян в діяльності організацій органів місцевого самоврядування. Політико-правові, організаційні та економічно-фінансові передумови розвитку місцевої демократії в Україні до 2010 р.

 

8. Відносини обласних і

районних рад з

органами місцевого

самоврядування

територіальних

громад
 

 Поняття, суть і принципи відносин обласних і районних рад з органами і посадовими особами місцевого самоврядування територіальних громад. Правові і фактичні відносини обласних і районних рад з органами і посадовими особами територіальних громад сіл, селищ, міст.

 Взаємодія обласних і районних рад з органами і посадовими особами місцевого самоврядування територіальних громад, її форми і методи. Участь обласних і районних рад у діяльності органів територіальних громад сіл, селищ і міст. Повноваження органів місцевого самоврядування територіальних громад щодо взаємодії з обласними і районними радами та форми їх реалізації. Участь органів і посадових осіб місцевого самоврядування сіл, селищ і міст в діяльності обласних і районних рад. Контроль органів і посадових осіб самоврядування сіл, селищ і міст за управлінням спільною комунальною власністю з боку обласних і районних рад.

 Компетенційні спори між обласними (районними) радами та органами і посадовими особами місцевого самоврядування територіальних громад та способи їх вирішення.

 

9. Відносини обласних і

районних рад з

місцевими

державними

адміністраціями

 

 Поняття, суть і принципи взаємовідносин обласних і районних рад з місцевими державними адміністраціями. Концепції місцевого самоврядування про відносини обласних і районних рад з місцевими державними адміністраціями.

 Поняття і види повноважень обласних і районних рад у сфері діяльності місцевих державних адміністрацій. Правові і фактичні відносини обласних і районних рад з місцевими державними адміністраціями. Порядок делегування обласними і районними радами своїх повноважень місцевим державним адміністраціям. Форми участі обласних і районних рад у діяльності місцевих державних адміністрацій.

 Основні напрями взаємодії місцевих державних адміністрацій з обласними і районними радами: правотворчість, фінанси, управління комунальною власністю тощо. Участь місцевих державних адміністрацій в діяльності обласних і районних рад. Компетенційні спори між обласними (районними) радами та місцевими державними адміністраціями та способи їх вирішення.

 Поняття і види контролю обласних і районних рад за діяльністю місцевих державних адміністрацій. Контроль місцевих державних адміністрацій за актами обласних і районних рад.

 

 

Рекомендована література:

 

  1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. - К. //Відомості Верховної Ради України 1996.-№30.-С. 41
  2. Закон України від 18 березня 2004 р. № 1629 „Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  3. Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" // Відомості Верховної Ради України. - 1997.-№24.
  4. Закон України "Про Автономну Республіку Крим" // Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 11. - Ст. 69.
  5. Закон України "Про боротьбу з корупцією" // Відомості Верховної Ради України. - -№34. -Ст. 266.
  6. Закон України "Про бюджетну систему України" // Відомості Верховної Ради України. -1995.- №26.-Ст.195.
  7. Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 3-4
  8. Закон України "Про вибори Президента України " // Відомості Верховної Ради України.- 1998. -№3-4.
  9. Закон України "Про власність"// Відомості Верховної Ради України. - 1991. - №20. -Ст.249; 1992. - №38. - Ст.562; №48. - Ст.660; 1993. - №7. - Ст.54; №11. - Ст.93; №13. -Ст.115; №26. - Ст.277; 1995. -№3. -Ст.22; №13. - Ст.85.
  10. Закон України "Про громадянство України" // Відомості Верховної Ради України. --№23.-Ст. 169.
  11. Закон України "Про державний кордон" // Відомості Верховної Ради України. - 1992. -№2. - Ст. 5.
  12. Указ Президента України від 24 квітня 2004 р. № 434/2004 „ Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної влади, органами місцевого самоврядування та посадовими службовими особами цих органів”.
  13. Постанова Верховної Ради України від 5 червня 2003 р. № 939-ІV „Про рекомендації парламентських слухань про законодавчі аспекти регіональної політики та місцевого самоврядування”.
  14. Постанова КМУ від 31 березня 2004 р. № 417 „Про додаткові заходи щодо посилення роботи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  15. Україна: Поступ у століття. Стратегія економічної та соціальної політики на 2000-2004 роки. Послання Президента України до Верховної Ради України//Голос України. - 2000, -№19-С.З-10.
  16. Постанова Колегії Головдержслужби "Про методичні рекомендації з проведення функціонального обстеження апаратів виконавчої влади всіх рівнів" протокол №6 від 6 липня 2000 року. -11с.
  17. Тихомиров Ю.А. Правовое обеспечение управлення. - м., 1975. -122 с.
  18. Правовой зксперимент и совершенствование законодательства. - М., 1988. - 302 с.
  19. Право, управление и научно-технический прогресе. - М., 1985. - 212 с.
  20. Проблеми общей теории социалистического государственного управлення. - М., 1981. - 321 с.
  21. Рассолов М.М. Проблеми управлення и информации в области права. - М.,1991. - 223с.
  22. Основи держави і права: Навч. посібник / С.Д. Гусарев, Р.А.Калюжний, А.М.Колодій та інш.; Заред. А.М.Колодія і А.Ю.Олійника. - К.: Либідь, 1997 - 208 с.
  23. Основи держави і права: Навч. посібник / За ред. А.М.Колодія, А.Ю.Олійника. - К.: Либідь, 1997 - 208 с.
  24. Основи конституційного ладу України: навч. посібник / А.М.Колодій, В.В.Копейчиков, С.Л.Лисенов, В.В.Медведчук. - К.: Либідь, 1997 206 с.
  1. Основи конституційного права України: Підручник - К.: Юрінком, 1997 - 208 с.
  2. Пал, Леслі А. Аналіз державної політики / Пер. з англ. І.Дзюб. - К.: Основи, 1999 – 422 с.
  3. Пилипенко А.Я., Щербина В.С. Основи господарського права України: Навч. Посібник 3-є вид. перероб. і доп. - К.: МАУП, 1998 - 318 с.
  1. Теория государства и права: Курс лекций / под ред. Н. И. Матузова и А. В. Малько - М.: Юрист, 1999-672 с.
  2. Тодика Ю.М., Клименко Г.Б. Основи конституційного права України: Навчальний посібник. - X.: Фірма "Консум" 1998 - 117с.
  3. Тоднка Ю.М. Основи конституционного строя Украйни. - X.: "Факт", 1999 - 320с.
  4. Трудове право України: Практикум. К.: Юрінком інтер, 1999 - 288 с.
  1. Українське державотворення : невитребуваний потенціал : Словник-довідник -К: Либідь 1997-560 с.
  2. Шевченко О.О. Історія держави і право зарубіжних країн : навчальний посібник для вузів - К.: Вентури, 1997 - 304 с.
  3. Економічна теорія і державна політика України в перехідній економіці: Навчальний посібник. Книга 1/ Ю.Бажал, В.Бакуменко, А.Бауманіс та ін.; За заг.ред. І.Розпутенка та Б.Лессера. – К.: Вид-во „К.І.С”, 2004.
  4. Державне та муніципальне управління в умовах політико-адміністративної реформи. Матеріали науково-практичної конференції. Луцьк, 2007р.
  5. Кордон М.В. Європейська та євроатлантична інтеграція України. навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 172 с.
  6. Нормативно-правові акти щодо організації навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  7. Концепція нормативно-правового акта Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування». Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  8. Закони України: «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення»: станом на 11.06.2009 р.: (відповідає офіц.тексту). – К., 2009. – 64 с.