Модуль ЗН-4

Модуль ЗН-4. ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ

 

Мета модулю:

- полегшити адаптацію особи до сприйняття основ державного управління, висвітлити теоретичні засади, світовий та вітчизняний досвід вирішення комплексу проблем ефективності державного управління; допомогти реалізовувати задачі та функції депутата.

 

Навчальні цілі:

Слухачі повинні:

  • аналізувати структуру системи державного управління в Україні, повноваження і компетенцію гілок державної влади, розуміти сутність державної політики у сфері державного управління та її вплив на економічну та соціально-політичну ситуацію в суспільстві;
  • розуміти цілі держави, її громадян та громадських об'єднань у конкретній сфері діяльності, визначати роль і місце певних органів влади, їх структур та посадових осіб у забезпеченні відстоювання і захисту законних інтересів громадян та їх об'єднань;
  • реалізовувати норми міжособистісного спілкування і професійної етики, розрізняти правила етикету взаємин між депутатами, службовцями і громадянами; критично оцінювати рівень виконавської дисципліни;
  • формування вміння розрізняти типи організаційних структур управління та вміти використовувати знання про організаційну структуру державного управління України при реалізації державно-владних відносин у системі вертикальних та горизонтальних управлінських зв'язків;
  • формування умінь давати оцінку комплексу проблем державного управління; готувати і приймати управлінські рішення; відслідковувати і оцінювати тенденції державного управління; аналізувати і впорядковувати взаємозв'язки між органами державної влади, органами державної влади та органами місцевого самоврядування; пропонувати підходи до удосконалення організаційних структур управління; володіти способами забезпечення організованості управлінських процесів; оцінювати результативність і ефективність функціонування виконавської системи та її органів;
  • розвиток навичок аналізувати, прогнозувати та планувати напрями діяльності органів місцевого самоврядування.

 

Зміст модулю:

 

Тема

Зміст та навчальні елементи теми

1. Державне управління

як системне суспільне

явище

  

 Поняття управління та управлінського впливу. Основні теорії управління (класична, людських відносин, мотивації, бюрократизації, загальна теорія систем). Сутність, зміст та специфіка державного управління; класифікація функцій державного управління за сферами суспільної діяльності, структурою суспільних відносин, за об'єктом управління; поняття "управління", "керівництво", "регулювання" в державному управлінні.

 Державне управління як діяльність виконавчо-розпорядчого характеру. Об'єктивні детермінанти і суб'єктивні чинники виконавчо-розпорядчої діяльності. Механізм державного управління; онтологічні та гносеологічні елементи державного управління. Демократія і бюрократія в державному управлінні.

 

2. Державне управління

як системне суспільне

явище

 

 Поняття і види функцій державного управління, їх класифікація. Функціональна структура державного управління: сутність та умови побудови. Типові моделі управлінських функцій для різних ланок державного управління. Юридичне оформлення та закріплення функцій державного управління. Елементи організаційної структури державного управління. Унітарна та федеративна організація державного управління.

 Основи побудови організаційної структури державного управління. Фактори, що визначають побудову організаційної структури управління. Типи організаційних структур державного управління.

 

3. Сутність і зміст

управлінської

діяльності

 

 Поняття, загальні риси управлінської діяльності. Форми управлінської діяльності. Морально-етичні, економічні, адміністративні методи управлінської діяльності. Психологічні аспекти в управлінській діяльності. Стадії управлінської діяльності. Управлінські технології: поняття та види.

 

4. Підготовка та

прийняття рішень в

державному управлінні
 

 Типи управлінських рішень. Суб'єкти підготовки рішень. Поняття оптимального управлінського рішення та його вибір. Лобізм при прийнятті управлінських рішень. Етапи процесу підготовки управлінського рішення. Технологія процедури прийняття рішень в державному управлінні. Етапи та механізми реалізації прийнятих рішень.

 

5. Законність та

відповідальність в

державному управлінні
 

 Забезпечення законності в державному управлінні. Побудова державної влади по вертикалі та горизонталі як основа забезпечення законності в державному управлінні. Судова влада - структура забезпечення законності. Співвідношення законності, правопорядку, раціональності в державному управлінні.

 Контрольні механізми у забезпеченні законності. Дисципліна у забезпеченні законності: поняття, інституціональний та фактичний зміст. Відповідальність у забезпеченні законності: види і процедури забезпечення.

 

6. Контроль в
державному управлінні
 

 Загальні та специфічні риси контролю. Види контролю: зовнішній і внутрішній контроль. Контроль, інституціолізований за гілками державної влади: парламентський, в системі виконавчої влади, судовий, конституційний. Президентський контроль. Об'єкти, завдання, характер, види та структурно-організаційна форма контролю в системі виконавчої влади.

 Громадський контроль: поняття, цілі, об'єкти, форми, суб'єкти, структура. Функції структур громадського контролю за діяльністю органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

 

7. Ефективність
державного управління
 

 Загальна соціальна ефективність державного управління: поняття, критерії. Спеціальні критерії ефективності організації і ефективності об'єкта державного управління. Ефективність діяльності державних органів і посадових осіб: поняття, критерії. Об'єкти порівнянь в оцінці ефективності державного управління. Роль звітності державних органів і посадових осіб, референдумів, узагальнення суспільної думки, засобів масової інформації в оцінці ефективності державного управління.

 

8. Конституційні

засади побудови

структур державної влади в Україні.

Система органів

виконавчої влади

України
 

 Конституція України про гілки влади в Україні. Верховна Рада України та державне управління. Функції Верховної Ради України у сфері державного управління. Повноваження Верховної Ради щодо формування структур виконавчої влади. Інститут президентства та державне управління. Президент України, його функції та повноваження в державному управлінні. Законодавчі засади виконавчої влади в Україні.

 Система органів виконавчої влади, центральні органи виконавчої влади та їх територіальні підрозділи. Місцеві державні адміністрації Динамізм структури органів виконавчої влади. Управлінські зв'язки та управлінські відносини в системі органів виконавчої влади. Взаємодія органів виконавчої влади з Президентом України, Верховною Радою України та органами місцевого самоврядування.

 

9. Місцеве

самоврядування та

його особлива роль в

державному управлінні
 

 Поняття місцевого самоврядування. Територіальна громада як суб'єкт і основний носій функцій в системі місцевого самоврядування. Представницькі органи місцевого самоврядування. Виконавчі органи Рад. Головні посадові особи територіальних громад. Власні та делеговані повноваження органів місцевого самоврядування. Правовий статус органів місцевого самоврядування в системі державного управління.

 

10. Зв'язки з

громадськістю в

системі управлінської

діяльності органу

державної влади
 

 Громадянин у системі державного управління. Методи Паблік Рілейшнз. Основні групи дій при здійсненні Паблік Рілейшинз. Форми організації Паблік Рілейшнз в державній установі. Функції відділів зв'язків з громадськістю при органах державної влади та органах місцевого самоврядування. Паблік Рілейшинз і засоби масової інформації.

 

Рекомендована література:

  1. Конституція України (Основний Закон). Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Київ, УПФ, видавництво "Право", 1996.
  2. Закон України "Про правонаступництво України" від 12 вересня 1991 року// Відомості Верховної Ради України. - 1991.-№46.- С. 6.
  3. Закон України від 18 березня 2004 р. № 1629 „Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  4. Акт проголошення незалежності України // Відомості Верховної Ради України. - 1991.- №38.- С. 502.
  5. Декларація про державний суверенітет України // Відомості Верховної Ради України. - 199О.-№3.- Ст. 429. 
  1. Закон України "Про формування місцевих органів влади і самоврядування" від 3 лютого 1994 року. Голос України. - 1994, 16 лютого.
  2. Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 3-4.
  3. Закон України "Про місцеві державні адміністрації" ВР України, Закон №586-ХІУ від 04.99 р.
  4. Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року// Голос України. - 1994, 5 січ.
  5. Закон України "Про власність" від 7 лютого 1991 року// Відомості Верховної Ради України. - 1991.- №20 - Ст. 249.- 1992.- №38.- Ст. 562.- Голос України. - 1992, 12 листопада.
  6. Указ Президента України від 12.03.1996р. "Про затвердження Загального положення про міністерство, інший державний орган виконавчої влади України".
  7. Указ Президента України від 30 грудня 1995 року "Про делегування повноважень виконавчої влади органам місцевого самоврядування".
  8. Указ Президента України від 24 квітня 2004 р. № 434/2004 „ Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної влади, органами місцевого самоврядування та посадовими службовими особами цих органів”.
  9. Постанова КМУ від 8 червня 2004 р. № 746 „Про затвердження Програми розвитку державної служби на  2005-2010 роки”.
  10. Постанова КМУ від 31 березня 2004 р. № 417 „Про додаткові заходи щодо посилення роботи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  11. Аппарат государственного управлення: интересьі и деятельность.- К.-Наукова думка, 1993.
  12. Державне управління в Україні: централізація і децентралізація. - К., - УАДУ, 1997 - с. 87.
  13. Дубенко С.Д. Державна служба в Україні. Навчальний посібник. - К., 1998.
  14. Кибанов А.Я. и др. Управление персоналом организации: Учебник/ Под ред.А.Я.Кибанова. - М.: ИНФРА-Мб 1997, - 512с.
  15. Конституція України - Основний Закон суспільства, держави, людини (науково- методичні рекомендації), - К, - УАДУ, 1997, - с. 157.
  16. Леліков Г.І. Проблеми та перспективи державної служби // Вісник державної служби України.- 1996. -№1.
  17. Нижник Н., Машков О., Мосов С. Системний підхід до керівництва організацією: організаційна функція. // Вісник УАДУ, 1997.-№2.- с. 2-27.
  18. Смоленський О. Принцип професіоналізму в державній службі // Вісник державної служби України.- 1998.-№1.
  19. Смоленський О. Стратегія професійного навчання кадрів -  стратегія майбутнього держави // Вісник державної служби України. - 1997. - №1.
  20. Шаповал В.М. Конституційне право зарубіжних країн: Підручник - К.: АртЕк, Вища шк. - 1997.-264 с.
  21. Інтегрування системи менеджменту людських ресурсів у процес реформування державної служби.К.УАДУ,1999.
  22. Актуальні проблеми державного управління. 1/2002, Харків,2002.
  1. Теоретичні основи та реалії реформування владних органів України. М.Лахижа.// Вісник державної служби України, 2005, № 1.
  2. Реформування регіонального управління – важливий чинник стабільності української незалежності. А.Тищенко.// Вісник державної служби України, 2005, № 3.
  3. Синегетичні засади державного управління в умовах реформ: Монографія / С.М.Серьогін, І.В.Письменний, І.І.Хожило та ін.; За заг. Ред. С.М.Серьогіна. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2007. – 194 с.
  4. Правові інструменти Ради Європи з питань місцевого і регіонального розвитку та проблеми їх імплементацій в Україні. Толкованов В.В., Гук А.Н., Рахімкулов Е.Р., Иррбак Н.В. Київ. – 2007.
  5. Бондарчук Л.І. Культура ділового мовлення: Навчальний посібник. 2-е видання доповнене і перероблене. Житомир: ПП «Рута», В-во «Волинь», 2008. – 244 с.
  6. Надолішній П.І. Розбудова нової системи врядування в Україні: етнонаціональний аспект. (Теоретико-методологічний аналіз): Манографія. – К.; Одеса: Вид-во УАДУ; Астропринт, 1999. – 304 с.
  7. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: Ю.П.Шаров, Т.В.Маматова, І.А.Чикаренко. Результативність та якість діяльності державного службовця. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2003. – 212с.
  8. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: Л.В.Сергієва, О.В.Каїнова. Організація діяльності державного службовця. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2003. – 192с.
  9. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: В.О.Зінкевічус, С.К.Фурман, С.К.Хаджирадєва. Управління персоналом: особливості застосування принципів менеджменту на державній службі. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 124с.
  10. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: В.П.Марущак. Правове забезпечення державного управління і державної служби. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 120с.
  11. Основи професійної підготовки державних службовців: (навч.посіб.)/ За заг.ред. Є.І.Бородіна, В.Г.Логвінова, О.Ф.Мельникова, П.І.Шевчука: С.К.Хаджирадєва, С.А.Яроміч. Комунікації, ділове спілкування та управління конфліктами в колективі. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004. – 100с.
  12. Етико-психологічні засади ділового спілкування: навч.посіб./ Уклад. М.М.Логунова. – К.: Вид-во НАДУ, 2007. – 36 с.
  13. Кордон М.В. Європейська та євроатлантична інтеграція України. навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 172 с.
  14. Логунова М.М. Конфлікти, стреси, маніпулювання в державному управлінні: навч.посіб. – К.: НАДУ, 2008. – 56 с.
  15. Форми ділового спілкування: метод.материали/ уклад.: В.А.Гошовська, В.О.Гущенко, К.Ф.Задоя, Н.В.Зануда. – К.: НАДУ, 2008. – 52 с.
  16. Матеріали з підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування І-ІV категорій посад та їх кадрового резерву (Збірник лекцій). Частина І. Європейський вимір становлення та розвитку Державної служби України: Навчальний посібник/ за заг. ред. Т.В.Мотренка, В.К.Присяжнюка. – К.: Видавничо-поліграфічний центр Академії муніціпального управління, 2008. – 224 с.
  17. В.М.Кушнірюк. Планування роботи та робочого часу державного службовця. Збірник навчально-методичних матеріалів. Серія «Навчально-методичні матеріали» Випуск 38. Івано-Франківськ, 2009.
  18. Методичні рекомендації по роботі із зверненнями громадян (для керівників та інших посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, об’єднань громадян). – Хмельницький: Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. – 2009. – 81 с.
  19. Рекомендації Всеукраїнських громадських слухань з питань політико-правового забезпечення державної служби та служби в органах місцевого самоврядування. м.Одеса. 24-25.09.2009 р.
  20. Нормативно-правові акти щодо організації навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  21. Аналітична записка щодо узагальнення потреб на підготовку магістрів галузі знань «Державне управління» у 2009-2010 навчальному році та підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування у 2010 році. Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  22. Концепція нормативно-правового акта Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування». Головне управління державної служби України. 27.08.2009 р.
  23. Закони України: «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення»: станом на 11.06.2009 р.: (відповідає офіц.тексту). – К., 2009. – 64 с.